Wyprysk potnicowy

Wyprysk potnicowy charakteryzuje się występowaniem zmian pęcherzykowych różnych rozmiarów, głównie na dłoniach i stopach. Alergeny mogą pochodzić zarówno z zewnątrz (nikiel, kobalt, niektóre leki) jak i z wewnątrz. Udowodniono powiązanie ostrej postaci choroby z grzybicą stóp.

Zmiany pęcherzykowe w obrębie dłoni i stóp zwykle zajmują całą powierzchnię tych części ciała. W przypadku powiązania objawów choroby z grzybicą stóp, zmiany na dłoniach obejmują boczne powierzchnie palców i nie zawierają zarodników grzybów. Przebieg choroby może być ostry lub przewlekły. W łagodnej postaci schorzenia dominuje złuszczanie naskórka.

Leczenie wyprysku kontaktowego nie różni się zasadniczo od metod leczenia innych rodzajów zmian wypryskowych. Stosuje się maści ze steroidami i doustne leki przeciwalergiczne. Duże zmiany pęcherzowe należy natomiast przeciąć, osuszyć oraz zdezynfekować ewentualne nadżerki. Istotne jest, by nie doprowadzić do wtórnego nadważenia ran. Stosuje się maści i aerozole z antybiotykiem. W przypadku wyprysku powiązanego z współwystępowaniem grzybicy stóp, leczenie przeciwgrzybiczne rozwiązuje problem zmian na dłoniach.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".