Wyprysk pieniążkowaty

Wyprysk pieniążkowaty, inaczej wyprysk mikrobowy, to odmiana wyprysku, gdzie zmiany skórne są dość liczne i dobrze odgraniczone od otoczenia. Istnieje udowodnione powiązanie między objawami choroby a nadwrażliwością na bakterie i ich toksyny.

Wyprysk pieniążkowaty zwykle ma związek z jakimś rodzajem zakażenia wewnątrzustrojowego. Jednak najczęściej nie udaje się ustalić przyczyny wystąpienia symptomów.

Zmiany skórne są zazwyczaj dobrze odgraniczone i mają charakter grudek, czasem z sączącą się, zwykle klarowną treścią oraz pęcherzyków. Skóra jest zaczerwieniona, łuszcząca. Pojawia się również świąd w okolicy zmian. Choroba trwa długo i niestety zazwyczaj powraca. Jest dość charakterystyczna dla osób w starszym wieku.

Leczenie wyprysku pieniążkowatego zwykle ma charakter objawowy - leczy się miejscowo zmiany skórne. Do tego można zaaplikować leki przeciwalergiczne. Gdy ognisko zakaźne w organizmie zostanie zidentyfikowane, stosuje się również leczenie przeciwbakteryjne w postaci antybiotykoterapii.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".