Wyprysk łojotokowy

Wyprysk łojotokowy to choroba, inaczej nazywana łojotokowym zapaleniem skóry, która jest najczęściej spowodowana łojotokiem skóry. Jednak udowodniono również powiązanie wystąpienia objawów skórnych z zakażeniem bakterię Pityrosporum ovale.

Ogniska chorobowe są rumieniowe, skóra łuszczy się. Pojawiają się również zmiany wysiękowe. Dobrze odgraniczone wykwity skórne często pokrywają się żółtymi, grubymi strupami. Lokalizacja wyprysku łojotokowego to najczęściej owłosiona skóra głowy i inne okolice łojotokowe i drażnione takie, jak okolice za uszami, linia środkowa twarzy (czoło, brwi, fałdy nosowo - policzkowe). Zmiany pojawiają się również na tułowiu, w okolicy mostkowej i międzyłopatkowej oraz w fałdach skórnych i zgięciach stawowych. Chorobie towarzyszy różnie nasilony świąd. Może dojść do przerzedzenia włosów i brwi.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry polega na miejscowym stosowaniu maści ze steroidami. Czasem - w silnie wyrażonych objawach klinicznych - podaje się leki stosowane w terapii przeciwtrądzikowej.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".