Wskazania, przeciwwskazania i działania niepożądane leków przeciwhistaminowych II generacji

Wskazania leków przeciwhistaminowych II generacji


Klinicznie leki przeciwhistaminowe II generacji stosuje się w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i błon śluzowych, zarówno sezonowego jak i całorocznego. Pomocne są też w alergicznym zapaleniu spojówek, gdyż wyraźnie zmniejszają łzawienie i uporczywy świąd. Znalazły również swoje zastosowanie w leczeniu ostrej i przewlekłej samoistnej pokrzywki oraz pokrzywki fizykalnej. Pomocniczo są też stosowane w atopowym zapaleniu skóry, sezonowej astmie oskrzelowej oraz w łagodnej astmie całorocznej.

Przeciwwskazania leków przeciwhistaminowych II generacji


Leku nie stosuje się, gdy występuje nadwrażliwość na jakiś składnik specyfiku. Nie jest on również polecany dla kobiet karmiących piersią. Również osoby ze stwierdzonymi zaburzeniami rytmu serca nie powinny zażywać leków tej generacji. W przypadku niewydolności nerek i wątroby konieczna jest modyfikacja dawki leku, jednak nie jest to bezwzględne przeciwwskazanie do jego stosowania.

Działania niepożądane leków przeciwhistaminowych II generacji


Senność w trakcie stosowania leków przeciwhistaminowych II generacji występuje rzadko. W badaniach klinicznych pacjenci zgłaszali nadmierną senność praktycznie tak samo często jak w przypadku zażywania placebo. Nie pojawiają się objawy niepożądane typowe dla leków I generacji, jak suchość w ustach, zaburzenia widzenia, trudności w oddawaniu moczu czy zaparcia. Nie dochodzi również do ostrych zatruć lekami II generacji.

Przy stosowanie leków II generacji mogą wystąpić groźne zaburzenia rytmu serca, głównie o typie częstoskurczu, czyli przyspieszonej i nierównej czynności serca. W zapisie EKG może dojść do wydłużenia odcinka QT, co może symulować zaburzenia przewodzenia bodźców w mięśniu sercowym. Przy dłuższym stosowaniu leków tej generacji może dojść do obniżenia wrażliwości organizmu na ich aktywny składnik. Wśród innych objawów ubocznych rzadko zgłaszane są bóle i zawroty głowy, osłabienie i uczucie zmęczenia.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Kobayashi: "Antagoniści receptora histaminowego H1".
2) W. Kostowski: "Farmakologia".
3) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".