Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki

Wiosenne zapalenie spojówek i rogówki to rzadka, ale bardzo uciążliwa dla pacjenta choroba, mogąca prowadzić do upośledzenia wzroku. Zwykle rozpoczyna się w dzieciństwie a kończy w okresie dojrzewania. Mechanizm powstawania choroby nie został do końca poznany. W 50 % wiąże się z przeciwciałami klasy IgE.

Objawy wiosennego zapalenie spojówek i rogówki pojawiają się w okresie wiosennym i mogą trwać do końca lata. Silnemu świądowi spojówek towarzyszy światłowstręt. Z oka wydobywa się gęsta, ciągnąca i sklejająca powieki wydzielina. Dodatkowo pacjent może uskarżać się na łzawienie i opadające powieki. Na oku pojawiają się charakterystyczne plamki, które są skupiskiem złuszczonych komórek nabłonka oka. Zaburzenia widzenia świadczą o uszkodzeniu rogówki.

Leczenie wiosennego zapalenie spojówek i rogówki przebiega pod okiem okulisty i polega na unikaniu kontaktu z alergenem, przemywaniu oka roztworem soli fizjologicznej oraz na przyjmowaniu leków przeciwalergicznych. Czasem koniecznie jest podanie steroidów. Nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia oka i niedowidzenia.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) J. Engel: "Kompendium alergii".