Testy skórne

Testy skórne polegają na przykładaniu lub wprowadzaniu pod skórę substancji alergizującej i obserwacji reakcji na ten alergen. Jest to szybki i dosyć miarodajny sposób wykrywania alergii, zwłaszcza tych najpopularniejszych pokarmowych i wziewnych.

Testy punktowe i śródskórne oparte są na reakcji nadwrażliwości typu I (natychmiastowej). Do testów stosuje się standaryzowane roztwory alergenów.

W testach punktowych kroplę antygenu nakłada się na wewnętrzną stronę przedramienia i delikatnie wprowadza pod naskórek za pomocą specjalnych nożyków. Badanie nie jest bolesne, choć może swędzieć. Wyniki odczytuje się po 10 minutach. Za wynik pozytywny uznaje się powstanie bąbla (nie zaczerwienienia wokół niego) powyżej 5 mm w dwóch wymiarach.

W testach śródskórnych zasada działania jest podobna. Jedyną różnicą jest to, że alergen wstrzykuje się śródskórnie. Również odczytuje się rozmiar bąbla, po około 15-20 minutach.

Wynik dodatni jest równoznaczny z rozpoznaniem alergii na dany czynnik wywołujący.

Przeciwwskazaniem do wykonania testów skórnych jest przyjmowanie doustnych leków antyhistaminowych (leki należy odstawić na około 14 dni przed planowanym badaniem, niektóre nawet 2 miesiące), dermografizm oraz ciąża ze względu na zagrożenie dla płodu.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".