Pylenie drzew

Leszczyna


Jako pierwsza zaczyna pylić leszczyna. Już pod koniec stycznia mogą pojawić się pierwsze objawy alergii u osób uczulonych. Najsilniej leszczyna daje się we znaki w lutym a kończy pylić w drugiej połowie marca.

Olcha


Olcha pierwsze pyłki wypuszcza w drugiej połowie lutego. Osoby uczulone na ten alergen najgorzej czują się na przełomie lutego i marca a ulgę odczuwają pod koniec marca lub w połowie kwietnia.

Wierzba


Wierzba pyli głównie w kwietniu. Jednak uczuleni na jej pyłki mogą odczuwać dolegliwości ze strony układu oddechowego również na początku maja.

Brzoza


Brzoza pyli podobnie jak wierzba. Zaczyna nieco później, natomiast największe nasilenie stężenia pyłków występuje w drugiej połowie kwietnia.

Topola


Topola zaczyna wydzielać alergeny w drugiej połowie marca. Alergicy przestają odczuwać pylenie tego drzewa pod koniec kwietnia.

Dąb


Dąb zaczyna dokuczać alergikom w ostatnim tygodniu kwietnia. W maju pylenie nasila się i osoby uczulone mogą odczuwać duży dyskomfort. Jednak pod koniec maja zazwyczaj stężenie pyłków ulega obniżeniu i objawy alergii wycofują się.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) J. Engel: "Kompendium alergii".