Produkty zawierające lateks

Spośród szeroko pojętych narzędzi medycznych bogate w lateks są przede wszystkim rękawiczki, zarówno diagnostyczne jak i sterylne chirurgiczne. Co ciekawe, również bandaże, plastry czy systemy do wkłuć dożylnych, czyli po prostu kroplówki, zawierają lateks. Nie brakuje go też w aparatach do mierzenia ciśnienia, prezerwatywach oraz wkładkach domacicznych.

W gospodarstwie domowym lateks często kryje się w odbiciach dywanów i wykładzin dywanowych, materacach czy gumowych obrusach. Nie należy również zapominać o rękawicach kuchennych, kablach elektrycznych oraz o znaczkach pocztowych, które mogą wywołać objawy kliniczne u osób z alergią na lateks.

Wiele artykułów sportowych jest wyprodukowanych przy użyciu gumy lateksowej. Na przykład piłki, okulary i czepki do pływania, gogle narciarskie, ale też balony, materace czy sprzęt do nurkowania. Należy tu również wymienić buty gumowe, klapki basenowe oraz fragmenty ubrań sportowych pokryte gumą czy nawet bieliznę.

Lateks jest też powszechnie stosowany do produkcji artykułów dla dzieci. Od gumek, smoczków i butelek na pieluchach skończywszy.

Również popularne rośliny, jak fikus Benjamin czy poinsecja - popularna gwiazda betlejemska - zawierają w sobie lateks.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) M.L. Kowalski, E. Smorawska-Sabanty: "Alergia na lateks. Poradnik dla pacjenta."