Pokrzywka fizykalna

Pokrzywka fizykalna to rodzaj pokrzywki, który powstaje na skutek kontaktu z czynnikami fizycznymi. Czynniki te to najczęściej zimno, ciepło lub światło słoneczne.

Pokrzywka z zimna


Pokrzywka z zimna to najczęściej występująca pokrzywka fizykalna. Oziębienie może dotyczyć całego ciała lub jego fragmentu. Większe znaczenie niż sama wysokość temperatury ma gwałtowność jej zmian. Komórki tuczne pod wpływem zimna wydzielają histaminę, która jest głównym mediatorem zapalnym w tym procesie. Mechanizm nadwrażliwości w przypadku pokrzywki z zimna to typ I - reakcja natychmiastowa. Istnieje pokrzywka z zimna, która ma charakter dziedziczny. Jednak mechanizm powstawania tego zjawiska nie wykazuje znamion alergii.

Pokrzywka cieplna


Pokrzywka cieplna jest kolejną odmianą pokrzywki fizykalnej. Występuje sporadycznie. Aby wystąpiły objawy kliniczne, konieczne jest ogrzanie miejscowe skóry do około 38-43 stopni Celsjusza przez okres 5-10 minut. Mechanizm jej powstawania nie jest alergiczny.

Pokrzywka świetlna


Pokrzywka świetlna powstaje pod wpływem promieni słonecznych. Alergenem jest foton, czy cząstka energii słonecznej. Po kilku minutach od kontaktu ze słońcem pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne. Co istotne, obejmują one również skórę osłoniętą. Utrzymują się do kilku godzin a sama choroba ma przewlekły charakter. Częściej występuje u kobiet.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".