Pierwsza pomoc po użądleniu przez owada

W przypadku, gdy owad użądli lub ugryzie kogoś w naszym otoczeniu, należy zachować spokój i bardzo uważnie obserwować, co się dzieje. W razie konieczności należy usunąć żądło, które może nadal sączyć jad do organizmu. Często pomocne bywa zanurzenie w zimnej wodzie, co prowadzić może do ograniczenia reakcji uczuleniowej przez obkurczenie naczyń i wzrost wydzielania adrenaliny endogennej.

Miejsce ukąszenia należy przemyć środkiem antybakteryjnym i przyłożyć opatrunek chłodzący, na przykład z kostek lodu. W razie wystąpienia świądu można zastosować specjalne maści przeciwświądowe lub zażyć lek antyhistaminowy. Użądloną kończynę należy unieść do góry, co powoduje zmniejszenie obrzęku.

W przypadku pojawienia się dodatkowych objawów jak osłabienie, zaczerwienienie twarzy i szyi, zawroty głowy oraz objawów wstrząsu należy jak najszybciej wezwać fachową pomoc. Jeżeli chory jest świadom swojej choroby i posiada przy sobie pen z adrenaliną (np. Anapen) a pojawiły się objawy ciężkiej reakcji na jad owadzi, należy wstrzyknąć niezbędną dawkę leku i również wezwać pogotowie ratunkowe.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".
2) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".