Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek

Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek to schorzenie, którego istotą jest powstawanie dużych (powyżej 1 mm) wyrośli brodawkowatych na wewnętrznej stronie powieki górnych. Jest to najczęściej reakcja na ciało obce. U około 20 % osób noszących soczewki kontaktowe dochodzi do powstania takich zmian. Objawy mogą również być wynikiem podrażnienia oka przez inne ciało obce lub przez białko osadzające się na szkłach kontaktowych.

W olbrzymiobrodawkowym zapaleniu spojówek pojawia się świąd, łzawienie i śluzowa, gęsta wydzielina, zwłaszcza po przebudzeniu. Dominuje uczucie obecności ciała obcego w oku, pieczenie. Zaburzenia widzenia również mogą być częścią zespołu objawów. Obraz choroby uzupełnia badanie lekarskie, w którym uwidacznia się brodawki olbrzymie na wewnętrznej stronie górnej powieki.

Leczenie olbrzymiobrodawkowego zapalenia spojówek opiera się na usunięciu przyczyn choroby, czy to poprzez przerwę w noszeniu soczewek kontaktowych czy poprzez usunięcie innego ciała obcego. Ważna jest higiena szkieł, ewentualnie zmiana rodzaju soczewek lub płynu do czyszczenia oraz stosowanie sztucznych łez bez konserwantów. Niekiedy stosuje się krople z lekiem antyhistaminowym. Po wyleczeniu nie ma przeciwwskazań do ponownego użytkowania szkieł kontaktowych.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) J. Engel: "Kompendium alergii".