Objawy nadwrażliwości związane z histaminą

Histamina jest bezpośrednio odpowiedzialne za powstawanie dokuczliwych objawów klinicznych. Poprzez pobudzenie receptorów histaminowych dochodzi do skurczu mięśni gładkich oskrzeli i jelit. W wyniku rozszerzenia naczyń tętniczych i żylnych oraz wzrostu ich przepuszczalności dochodzi do obrzęku błon śluzowych - zarówno nosa jak i jamy ustnej. Pojawia się wodnisty katar, bąble lub rumienie na skórze oraz obrzęk skóry i tkanki podskórnej. Świąd okolicy nosa i kichanie jest skutkiem pobudzenia nerwów czuciowych przez duże ilości histaminy.

Nie bez znaczenia również wydaje się fakt, że w wyniku uwalniania histaminy z ziarnistości komórek tucznych i bazofilów obserwuje się wzrost wydzielania gruczołów błony śluzowej nosa i oskrzeli, co skutkuje zwiększoną ilością wydzieliny śluzowej w nosie i górnych drogach oddechowych.

Poza typowo alergicznymi objawami, histamina może być również przyczyną skurczów macicy, co jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Może być również powodem zatrucia pokarmowego objawiającego się biegunką i wymiotami, zwykle bez występowania gorączki.

Leki przeciwhistaminowe


Leki przeciwhistaminowe dostępne na rynku farmaceutycznych działają właśnie poprzez zablokowanie receptorów histaminowych typu H1. W ten sposób blokują wiązanie histaminy przez te receptory a zatem nie dopuszczają do wytworzenia reakcji zapalnej i wyzwolenia dokuczliwych objawów klinicznych alergii.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) M. Jakóbisiak, J. Gołąb: "Immunologia".