Objawy kliniczne celiakii

Celiakia (choroba trzewna) jest trudna w diagnostyce, ponieważ często przebiega bezobjawowo lub objawy nie są charakterystyczne. Najmłodsi chorzy najczęściej uskarżają się na przewlekłą biegunkę, bóle brzucha, brak apetytu, wymioty. Do tego dołączają brak przyrostu masy ciała (zwłaszcza u najmłodszych pacjentów) oraz anemia.

U nieco starszych osób uwagę zwracają dolegliwości ze strony wątroby, migrena, choroby skóry, kruchość włosów i paznokci a nawet zaburzenia cyklu miesiączkowego czy przewlekłe zmęczenie. Czasem pojawiają się również zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej o charakterze pleśniawek oraz kruche szkliwo zębów. Jak widać, objawy te są znane praktycznie każdemu człowiekowi i dlatego też dość często dochodzi do sytuacji, w której pacjent jest przez wiele lat diagnozowany i nie przynosi to żadnych rezultatów. Natomiast nieleczone schorzenie może mieć dość poważne konsekwencje.

W sporadycznych wypadkach dochodzi do zmian w ośrodkowym układzie nerwowym - w obrębie tkanki mózgowej pojawiają się zwapnienia, które - ze względu na swoją lokalizację - mogą spowodować wystąpienie objawów padaczkowych. Poza tym może dojść do powstania chłoniaków i innych nowotworów przewodu pokarmowego, natomiast istotny jest fakt, że ryzyko występowania nowotworowych u chorych na celiakię, którzy stosują się do zaleceń diety jest podobne jak u osób zdrowych. Nie należy jednak zapominać o jedynym objawie charakterystycznym dla choroby trzewnej - jest to spłaszczenie kosmków jelitowych w obrębie jelita cienkiego na dowolnej jego długości.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".
2) L. Conti: "Alergie i nietolerancje pokarmowe".