Objawy kataru siennego

Sztandarowym objawem sezonowego alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego) są napady kichania - czasem nawet do dwudziestu kichnięć raz po raz. Do tego zazwyczaj dołączają się uczucie zatkanego nosa oraz wodnista, śluzowa wydzielina, która ma tendencje do spływania po tylnej ścianie gardła, czemu towarzyszy nieprzyjemne doznanie.

Często chorobą dotknięte są również oczy - pojawia się obrzęk, zaczerwienienie lub nadmierne łzawienie oraz dokuczliwy świąd. Pod oczami pojawiają się ciemne cienie - chory przypomina wyglądem misia pandę. Świąd - równie dokuczliwy - dotyczy też nosa. Przez ciągłe drapanie lub pocieranie dochodzi do podrażnień i bolesnych otarć naskórka.

Czasami pacjenci skarżą się na bolesny ucisk w uszach, ból czy dodatkowe odgłosy pukania lub trzaskania, co jest spowodowane obrzękiem trąbek słuchowych. Może się to skończyć zaburzeniami słuchu lub infekcją w obrębie ucha i kanału słuchowego.

Katarowi siennemu niekiedy towarzyszy zapalenie zatok obocznych nosa z bólami głowy oraz epizody zapalenia gardła lub bólu powodującego kaszel. Objawy nasilają się po ekspozycji na alergen, ale też po dotykaniu lub pocieraniu nosa oraz kontakcie w czynnikami drażniącymi - dymem papierosowym, perfumami, silnym zapachem chemikaliów czy zanieczyszczeniami środowiskowymi.

Powikłania kataru siennego


W przypadku ciężkiego przebiegu kataru siennego lub jego nieprawidłowego leczenia może dojść do wystąpienia powikłań. Do najłagodniejszych z nich zaliczyć można zachrypnięty głos. Poważniejszym powikłaniem są zaburzenia snu spowodowane złym samopoczuciem i zatkanym nosem. Pojawiają się częste infekcje bakteryjne ucha.

Ciągłe oddychanie przez usta prowadzi do chrapania i występowania bezdechów nocnych. Do tego może dołączyć się przewlekłe zapalenie zatok, które objawia się częstymi bólami głowy i uczuciem ucisku w okolicy oczodołów. Bóle nasilają się zazwyczaj rano. Przewlekłe zapalenie zatok dosyć często wikła się dodatkowo infekcjami bakteryjnymi, które wodnistą wydzielinę zmieniają w gęstą, o ropnym charakterze.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".