Objawy i przebieg atopowego zapalenia skóry

W atopowym zapaleniu skóry zmiany skórne mają charakter wyprysków i silną tendencje do lichenizacja. Wykwity skórne są charakterystycznie umiejscowione - w zgięciach łokciowych i podkolanowych oraz na twarzy i szyi.

Dodatkowo włosy zazwyczaj są suche i łamliwe a paznokcie wyglądają jak polakierowanie (chorzy drapią się używając płytki paznokciowej i grzbietowej strony dłoni zamiast ostrych końców paznokci, by uniknąć widocznych śladów i ran). Zmianom skórnym towarzyszy, w różnym stopniu, ale zawsze silny świąd, który jest najbardziej dokuczliwym objawem. Może dojść do powiększenia węzłów chłonnych, ale tylko w przypadku, gdy świąd jest bardzo silny a zmiany na skórze liczne, często w postaci uogólnionej.

Zmiany mogą ulec uogólnieniu. W takiej sytuacji może dojść do powstania zmian skórnych w okolicy sromu, pod pachami, na pośladkach i w pachwinach. Lichenizacja tych okolic jest trudna do wyleczenia i może dojść do nieodwracalnych zmian.

Przebieg atopowego zapalenia skóry


Atopowe zapalenie skóry zwykle rozpoczyna się przed 5 rokiem życia dziecka a pierwsze objawy mogą pojawić się już w 3 miesiącu życia. Zaostrzenia choroby pojawiają się zazwyczaj na wiosnę i na jesieni a poprawa następuje w lecie i przy zmianie miejsca pobytu.

W pierwszej fazie choroby - niemowlęcej, do 2 roku życia - zmiany skórne maja ostry charakter, dominują objawy wysiękowe, pojawiają się nawarstwione strupy. Wykwity często pojawiają się na twarzy i głowie.

W fazie dziecięcej - do 12 roku życia - zmiany przybierają charakter grudek wysiękowych, następuje złuszczanie skóry dłoni i stóp a wypryski pojawiają się na nadgarstkach, karku i w zgięciach łokciowych oraz kolanowych. Choroba przebiega z mniej gwałtowny sposób, niż w poprzedniej fazie.

U dorosłych chorych dominuje tendencja do lichenizacja a choroba częściej zajmuje grzbiety rąk. Zmiany mają bardziej przewlekły charakter.

W najcięższych przypadkach może dojść do erytrodermii, czyli zajęcia całej skóry przez chorobę oraz do wystąpienia objawów depresji lub zaćmy.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".
2) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".