Objawy alergii na lateks

Osoby uczulone na wyroby lateksowe prezentują objawy zwykle dość szybko, od kilku minut do kilku godzin po kontakcie z alergenem. Symptomy to przede wszystkim zmiany skórne o typie pokrzywki lub wysypki plamistej. Zmiany mogą powstać tylko w miejscu bezpośredniego kontaktu, ale też mogą ulec uogólnieniu.

Poza zmianami w obrębie skóry, może pojawić się katar, kichanie, zatkanie nosa oraz silny świąd tej okolicy. Do tego dołączają się świąd skóry i oczu, nadmierne łzawienie, duszność oraz kaszel. Na szczęście dość rzadkie są ciężkie objawy alergiczne. U nielicznych osób może dojść do gwałtownych objawów wstrząsu anafilaktycznego - spadku ciśnienia tętniczego, wzrostu tętna, utraty przytomności aż do zapaści.

Alergia krzyżowa


W przypadku alergii na lateks niezwykle istotne jest pojęcie alergii krzyżowej. Mianowicie zaobserwowano mechanizm, w którym chory z rozpoznaną alergią na daną substancję reaguje objawami klinicznymi na różne inne produkty, niekoniecznie podobne a często zupełnie różne. Sztandarowym przykładem jest tu pyłek brzozy, gdzie chorzy uczuleni na ten alergen w sezonie pylenia nie mogą również spożywać wielu warzyw i owoców oraz wykazują nadwrażliwość na pyłki innych drzew i traw czy pleśni.

Osoby uczulone na produkty lateksowe są często nadwrażliwe na banany, awokado, melony, mango, papaję, ananasa i kiwi. Reagują alergicznie na kasztany jadalne, orzeszki ziemne, migdały a nawet surowe ziemniaki i świeże pomidory. Dość dotkliwa również wydaje się alergia krzyżowa na chmiel, co często uniemożliwia pacjentowi wypicie piwa.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) M.L. Kowalski, E. Smorawska-Sabanty: "Alergia na lateks. Poradnik dla pacjenta."