Objawy alergicznego zapalenie pęcherzyków płucnych

W przebiegu alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych wyróżnić można trzy fazy choroby - ostrą, podostrą i przewlekłą.

Faza ostra jest najczęściej obserwowana wśród pacjentów. Objawy mają swój początek około 8 do 12 godzin po ekspozycji i są bardzo gwałtowne. Pojawia się duszność, kaszel i gorączka. Objawy przypominają ostrą infekcję wirusową lub bakteryjną. Rośnie ilość białych krwinek w morfologii. Ten etap choroby do złudzenia przypomina zapalenie płuc i często jest z nim mylony. Objawy ustępują bez leczenia po kilku dniach.

W fazie podostrej nadal obserwuje się duszność i kaszel, jednak dołącza się do tego spadek wagi. Objawy nasilają się w razie ponownego kontaktu z czynnikiem wywołującym. Badania czynnościowe płuc zaczynają ujawniać pierwsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc.

Faza przewlekła jest skutkiem nieprzerwanego, długotrwałego kontaktu z czynnikiem wywołującym chorobę. Duszność postępuje, pojawia się silne osłabienie. Może również pojawić się sinica oraz objaw nazywany palcami pałeczkowatymi. Tak określa się sytuację, gdy palce ulegają pogrubieniu a paznokcie przybierają kształt szkiełka od zegarka - są okrągłe i wypukłe. Objaw ten często jest spotykany w chorobach serca. W badaniu rentgenowskim pojawiają się cechy destrukcji tkanki płucnej i jego włóknienia. Pojawiają się też zmiany w układzie sercowo – naczyniowym. Procesy te nie są już odwracalne.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) R. Chazan: "Pneumonologia i alergologia praktyczna".