Nadwrażliwość typu III

Reakcja związana z powstawaniem kompleksów immunologicznych (specyficznych połączeń między antygenem a przeciwciałem), czyli typ III nadwrażliwości, może ograniczać się do wybranych tkanek, lecz może mieć również charakter uogólniony.

Antygeny, które wywołują typ III reakcji nadwrażliwości to najczęściej leki, toksyny bakteryjne lub obce białka (w chorobie posurowiczej). Kompleksy immunologiczne leżą u podłoża takich schorzeń, jak pokrzywka ze zmianami naczyniowymi (utricaria vasculitis), reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty czy kłębuszkowe zapalenie nerek oraz choroba posurowicza.

Nadwrażliwość typu III pojawia się około 3 do 10 godzin po kontakcie z alergenem. Wyjątkiem jest choroba posurowicza (reakcja na leki, głównie antybiotyki), która prezentuje objawy po około 9 dniach. Przeciwciała mające funkcję w tym zjawisku należą do klas IgG, Iga i IgM a mediatorami zapalnymi są zaktywowane składniki dopełniacza. Kompleksy immunologiczne odkładają się w tkankach, co wyrażone jest w postaci objawów klinicznych.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".