Nadwrażliwość typu I

Nadwrażliwość typu I to typ reakcji na alergen nazywany natychmiastowym lub anafilaktycznym. Reakcja ta pojawia się w tkankach bogatych w komórki tuczne (mastocyty), czyli w skórze, spojówkach, górnych i dolnych drogach oddechowych oraz w śluzówce przewodu pokarmowego.

Typ I nadwrażliwości bierze udział w powstawaniu takich chorób, jak wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka ostra, obrzęk naczynioruchowy Quinckego, ale też choroby alergiczne górnych i dolnych dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego. Zgodnie z nazwą reakcja na alergen (w tym przypadku - leki, pyłki, pokarmy, jady owadów czy szczepionki) pojawia się w przeciągu kilku sekund do kwadransa, dwudziestu minut.

Przeciwciała biorące udział w powstawaniu reakcji typu I to głównie IgE a mediatory zapalne grające ważną rolę w tym zjawisku to histamina, serotonina, bradykinina i czynnik aktywujący płytki (PAF). Niekiedy typ I reakcji może pojawić się z 10-12 godzinnym opóźnieniem. Takie zjawisko nazywamy fazą późną reakcji anafilaktycznej.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".