Liszaj zwykły przewlekły

Liszaj zwykły przewlekły to inaczej neurodermit ograniczony. Ze względu na podobny mechanizm powstawania oraz charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry zjawiska immunologiczne, jest uważany za poronną (czyli łagodną, nie tak intensywnie objawowo przebiegającą) postać atopowego zapalenia skóry.

Tu, podobnie jak w atopowym zapaleniu skóry, znaczenie ma czynnik psychiczny. Stres nasila objawy. Obniżony jest próg odczuwania świądu. Na skórze pojawiają się brunatno-czerwone ogniska pokryte złuszczającym się, pogrubiałym naskórkiem. Nie są zbyt dobrze odgraniczone od otoczenia. Zmiany często pojawiają się w miejscach narażonych na ucisk, na przykład na karku, łokciach, narządach płciowych i wyprostnych powierzchniach podudzi. Świąd nasila się w stresie.

Rozpoznanie stawia się a podstawie objawów klinicznych. W leczeniu stosuje się maści z glikokortykosteroidami oraz leki redukujące, miedzy innymi dziegcie. Doustnie podaje się leki przeciwhistaminowe oraz leki uspokajające w celu zmniejszenia odczuwania dokuczliwego świądu.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".
2) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".