Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe, nazywane również lekami antyalergicznymi, to grupa specyfików, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niekorzystnym skutkom działania histaminy w organizmie osób uczulonych na różne alergeny.

Leki antyalergiczne maja wspólną cechę - mianowicie podobny mechanizm działania - blokują one receptory histaminowe, z którymi wiążąc się histamina wywołuje znane wszystkim objawy alergii, takie jak świąd nos i kichanie, wodnisty katar czy skurcz oskrzeli lub bąble i zaczerwienienie skóry.

Pierwsze leki przeciwhistaminowe zsyntetyzowano w 1940 roku. Ich głównym zadanie jej przeciwdziałanie objawom alergii. Nowsze leki z tej grupy wykazują również działanie przeciwzapalne. Leki te zmniejszają wydzielanie substancji prozapalnych, nie tylko histaminy, ale również innych związków przyczyniających się do powstawania symptomów nadwrażliwości. Zmniejszają również wrażliwość komórek na alergeny. Leki z tej grupy znalazły również swoje zastosowanie w leczeniu choroby lokomocyjnej jako lek przeciwwymiotny(popularny i znany wszystkim Aviomarin to właśnie jeden z leków przeciwhistaminowych) oraz w chorobach neurologicznych, zwłaszcza w chorobach przedsionka i zespołach parkinsonowskich.

Leki przeciwhistaminowe najczęściej dzieli się na dwie główne grupy - leki I generacji, czyli klasyczne leki przeciwhistaminowe oraz leki II generacji - nowsze. Każda z tych grup specyfików ma swoje wskazania, przeciwwskazania i działania niepożądane.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Kobayashi: "Antagoniści receptora histaminowego H1".
2) W. Kostowski: "Farmakologia".
3) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".