Leczenie pokrzywki

Aby znieść lub złagodzić objawy pokrzywki, trzeba poznać czynnik wywołujący, by odpowiednio dobrać metodę leczenia. Leczenie ma charakter zarówno przyczynowy, jak i objawowy.

W pokrzywkach wywołanych pokarmami najlepszym lekarstwem jest wyeliminowanie alergenu z diety, co nie zawsze jest prostym zadaniem. Należy pamiętać, że na przykład salicylany to nie tylko aspiryna, ale też cytrusy, kora brzozy czy buraki.

W pokrzywkach wywołanych czynnikami fizycznymi najczęściej stosuje się leki antyhistaminowe (na przykład difenhydramina). Istnieją też próby odczulania na alergen przez powolne oswajanie organizmu z zimnem czy promieniami słonecznymi. Jednak wyniki tej terapii nie zawsze są zadowalające a samo leczenie jest długotrwałe i dość uciążliwe dla pacjenta.

W pokrzywce cholinergicznej sprawdzają się leki antyhistaminowe, ale też preparaty przeciw nadmiernemu poceniu lub łagodne leki uspokajające, gdy choroba ma podłoże psychologiczne.

Natomiast w pokrzywce ostrej dobrze zadziałają leki przeczyszczające, które przyspieszą usuwanie alergenu z przewodu pokarmowego, gdy nieopatrznie został zjedzony. Dobre rezultaty przynosi też witamina C oraz wapń (popularne wapno do picia), które również skraca czas choroby.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".