Katar sienny

Katar sienny, czyli inaczej sezonowy alergiczny nieżyt nosa, jest typowo sezonowym schorzeniem. Występuje między wczesną wiosną a późną jesienią a nasila się latem. Jest to zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. Pojawia się świąd, przekrwienie błony śluzowej oraz rzadka, śluzowa wydzielina. Zwykle towarzyszy temu zapalenie spojówek z zaczerwienieniem, świądem i wzmożonym łzawieniem.

Główną przyczyną kataru siennego są pyłki traw, ziół i drzew. Siano nie ma wiele wspólnego z powstawaniem kataru siennego, gdyż nazwa choroby ma znaczenie historyczne. Choroba zazwyczaj ujawnia się u nastolatków i niestety może trwać przez całe życie. Należy jednak podkreślić, że zdarzają się przypadki osób, u których objawy z czasem powoli i stopniowo wygasają. O ile pyłki drzew, ziół i traw są alergenami, istnieją również czynniki drażniące, które nasilają lub wywołują objawy alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa. Są to na przykład dym papierosowy czy zanieczyszczenia związane z przemysłem - dym z kominów fabryk lub spaliny samochodowe.

Przyczyny kataru sinnego


Sezonowy alergiczny nieżyt nosa to choroba alergiczna o typie I związana z przeciwciałami klasy IgE. Czynnikiem wywołującym objawy kliniczne są alergeny wziewne, przenoszone przez wiatr. Głównymi winowajcami są pyłki traw, ziół i niektórych drzew (jak chociażby dębu i brzozy). Chorzy na katar sienny są uczuleni na jeden lub kilka alergenów. Rośliny wywołujące nieżyt alergiczny nosa pylą na bardzo duże odległości. Zaobserwowano też, że im większe stężenie danego pyłku w środowisku, tym większe ryzyko, że osoba skłonna do alergii rozwinie zespół objawów kataru siennego.

Objawy kataru siennego występują, gdy dana roślina pyli, co jest charakterystycznym objawem tego schorzenia. Zwykle wiosną cierpią osoby uczulone na pyłki drzew a jesienią te z nadwrażliwością na pyłki ziół. Chłodna, wilgotna i bezwietrzna pogoda zazwyczaj łagodzi objawy kliniczne. Ciekawym natomiast jest fakt, że bardzo rzadko spotyka się osoby uczulone na pyłki kwiatów, gdyż ich pyłek jest bardzo lepki i ciężki, więc niezbyt dobrze unosi się w powietrzu, co automatycznie zmniejsza jego kontakt z naszymi drogami oddechowymi. Istnieją jednak kwiaty, które potrafią uczulać. Znanym alergenem jest też pleśń oraz jej zarodniki.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".