Kalendarz pylenia roślin

Kalendarz pylenia roślin to swoisty zbiór wiadomości na temat tego, kiedy i jak bardzo pylą dane rośliny. Kalendarz jest niezwykle przydatny dla osób uczulonych na alergeny wziewne, gdyż pozwala zapobiec wystąpieniu ciężkich objawów alergii przez wcześniejsze przyjmowanie leków antyalergicznych lub ewentualne odczulanie.

Jak wiadomo, każde drzewo czy trawa pyli w różnym okresie i nieprawdą jest pokutujące nadal przeświadczenie, że wszystkie drzewa i trawy pylą na wiosnę, gdyż niektóre rośliny pylą już w lutym czy nawet pod koniec stycznia.

Trawy


Trawy należą do roślin, które wydalają pyłki bardzo długo. Objawy u osób uczulonych mogą pojawić się już na początku maja. Przez cały czerwiec i połowę lipca objawy mogą być bardzo nasilone. Niestety, pylenie traw może trwać nawet do początku września, choć zazwyczaj jest już wtedy słabo nasilone.

Babka lancetowata


Babka lancetowata - nierzadka przyczyna dolegliwości u alergików - jest rośliną typowo wiosenno letnią. Pyli zatem od maja do sierpnia. Nasilenie objawów może wystąpić na przełomie czerwca i lipca. Jednak zasadniczo pylenie jest miernie nasilone, zatem objawy nie są tak dokuczliwe, jak na przykład przy uczuleniu na pyłki traw.

Szczaw


Szczaw, poza tym że robi się z niego pyszną zupę, może być przyczyną wystąpienia alergii u osób nadwrażliwych na jego pyłki. Objawy pojawiają się zazwyczaj w maju, trwają przez cały czerwiec i powoli wygasają w drugiej połowie lipca.

Pokrzywa


Pokrzywa jest jednym z silniejszych alergenów. Osoby uczulone na jej pyłki odczuwają dyskomfort od maja praktycznie do października. Jednak szczególnie nasilone pylenie obserwowano w lipcu i sierpniu, czasem również w drugiej połowie czerwca.

Komosa


Komosa nie pyli bardzo intensywne. Pierwsze pyłki pojawiają się w powietrzu w lipcu. Przez cały sierpień utrzymują się w powietrzu, by na początku września przestać być przyczyną objawów alergii.

Bylica


Bylica, podobnie jak pokrzywa, potrafi nieźle dokuczyć alergikom. Zaczyna pylić na przełomie lipca i sierpnia. Stężenie pyłków jest wtedy bardzo wysokie. Na szczęście pylenie kończy się zazwyczaj wraz z wakacjami i w połowie września chorzy odczuwają ulgę w chorobie.

Ambrozja


Ambrozja wielu alergikom nie kojarzy się z boskim napojem a z przykrymi objawami ze strony układu oddechowego. Pyłki ambrozji pojawiają się na przełomie sierpnia i września i zazwyczaj nie utrzymują się w powietrzu dłużej niż miesiąc.

Cladosporium


Cladosporium jest rodzajem grzyba. Jest rośliną, która niestety bardzo daje się we znaki alergikom uczulonym na jej zarodniki. Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze – zarodniki grzyba pojawiają się w powietrzu już pod koniec stycznia a znikają dopiero w pierwszej połowie października. Czyli praktycznie tylko w zimie osoby uczulone na Cladosporium mogą uwolnić się od objawów alergii. Dodatkowo stężenie alergenów jest wyjątkowo wysokie od czerwca do sierpnia.

Alternaria


Alternaria to rodzaj grzyba, który podobnie jak Cladosporium jest uciążliwym alergenem. Zaczyna pylić już w lutym, by skończyć pod koniec września. Największe stężenie alergenu występuje w wakacje - w lipcu i sierpniu.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) J. Engel: "Kompendium alergii".