Jak odzyskać kontrolę nad chorobą alergiczną?

Diagnoza - alergia - usłyszana w gabinecie lekarskim nigdy nie jest łatwa do przyjęcia i zaakceptowania. Skomplikowana patogeneza, immunoglobuliny, predyspozycje genetyczne oraz, przede wszystkim, ograniczenia wynikające z choroby, mogą być przytłaczające, szczególnie w początkowym okresie.

Jednak, poza lekami i badaniami, istnieją też naturalne i proste sposoby, które ułatwiają przejęcie kontroli nad chorobą, która w swej istocie wcale nie musi być taka straszna. Przy stosunkowo niewielkim wysiłku można złagodzić objawy kliniczne i sprawić, by choroba była tylko niewielkim dodatkiem w naszym życiu. Należy jednak pamiętać, że żadne działania nie zastąpią odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej. Metody naturalne są tylko dodatkiem do leków i nigdy nie mogą stać się jedyną metodą walki z chorobą.

Problem tkwi w głowie


Przede wszystkim nie można ignorować problemu. Nie zauważanie objawów - co stanie się z czasem wyjątkowo trudne -jest najgorszą metodą walki z chorobą. Mimo że nikt nie lubi być chory a perspektywa przyjmowania leków często do końca życia nikomu nie wydaje się kusząca, gdy alergia stanie się faktem, trzeba po prostu przyjąć to do wiadomości.

W obecnych czasach i przy ówczesnym rozwoju medycyny, cierpienie z powodu objawów alergii zostało wyraźnie zredukowane, w niektórych przypadkach praktycznie do zera. Dlatego nie należy się bać alergii a skutecznie z nią walczyć, gdyż wygrana jest absolutnie możliwa. Zaniedbywanie, czy to diagnostyki czy też samego leczenia, może doprowadzić do groźnych powikłań. Dotyczy to zwłaszcza astmy, która nie kontrolowana może doprowadzić do rozwoju przewlekłych chorób płuc oraz stanów astmatycznych, które mogą być groźne dla życia chorego. Przyjęcie do wiadomości i poznanie przyczyn problemów pozwoli na skuteczne opracowanie strategii walki z chorobą.

Identyfikacja czynników wywołujących


Całkiem często zdarza się, że pacjenci sami zauważają, że po zjedzeniu jakiegoś pokarmu lub po przebywaniu na dworze, pojawiają się przykre dolegliwości, kaszel, kichanie czy różnorodne wysypki. Jednocześnie brak podejrzanych substancji w otoczeniu powoduje, że objawy ustępują praktycznie jak ręką odjął. Taka obserwacja jest niezwykle istotna i w zasadzie jest podstawa rozpoznania choroby alergicznej.

Notowanie objawów klinicznych i ich ewentualnego powiązania z czynnikami wywołującymi pozwala również niejednokrotnie odróżnić przeziębienie lub wrażliwość na dany zapach od typowo alergicznych symptomów.

Twoje mieszkanie twoją oazą?


Najważniejszym czynnikiem w zwalczaniu alergii domowymi sposobami jest tak zwana kontrola środowiskowa. Pod tym urzędowym określeniem kryje się po prostu dbałość o to, by w naszym najbliższym otoczeniu maksymalnie ograniczyć kontakt z alergenami. Najczęściej oznacza to porządne sprzątanie, jednak niekiedy konieczne są bolesne rozstania z domowymi zwierzętami lub przeprowadzka do miejsca, w którym drzewa nie pylą tak intensywnie, lub pylą te, które nie są tak uczulające. Również w domu może my pomyśleć o kupnie filtra powietrza, który naprawdę może pomóc domownikom, nie tylko tym z alergią.

Jesteś tym co jesz


Pokarmy mogą być nie tylko przyczyną alergii, ale również mogą być bardzo pomocne w walce z nią. Udowodniono, ze niektóre substancje zawarte w pożywieniu mogą łagodzić objawy alergii. Kryją się za tym różnorodne mechanizmy. Jednocześnie należy pamiętać, że bezwzględne unikanie pokarmów, które powodują u nas przykre dolegliwości musi być bardzo dokładne. Im większa sumienność w przestrzeganiu zakazów żywieniowych, tym większa skuteczność, czyli mniejsze objawy i mniej trudności w życiu.

W zdrowym ciele zdrowy duch


Ważne jest, by uświadomić sobie, że zmiany w stylu życia mogą bardzo pomóc w odzyskaniu kontroli nad chorobami alergicznymi. Tylko ciężki przebieg astmy czy niektórych chorób skórnych jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. A zdrowy, pełen sił organizm łatwiej poradzi sobie z objawami choroby. Dobra forma spowoduje, że dolegliwości nie będą tak dokuczliwe a postęp choroby będzie wolniejszy. Jednocześnie rezygnacja ze złych nawyków pozwoli na opanowanie choroby w wysokim stopniu.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Houlton: "Jak przetrwać alergię?".