Grupy ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej na jad owadów

Udowodniono, że do ciężkiej reakcji alergicznej dochodzi nie po pierwszym kontakcie z jadem owadzim, choć wielu pacjentów nie pamięta pierwszego ukąszenia. Zaobserwowano również, że chłopcy są bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia objawów klinicznych i, niestety, częściej kończy się to zgonem chorego. Sytuację tę tłumaczyć może fakt, że chłopcy częściej przebywają na dworze.

Do najcięższych reakcji alergicznych po użądleniu lub ugryzieniu przez owada dochodzi u dorosłych mężczyzn. Jest również dość oczywiste powiązanie między alergiami na pyłki czy astmą a nadwrażliwością na owadzi jad. Udowodniono mianowicie, że osoby, u których wykryto alergię na pyłki traw lub astmę są potencjalnymi kandydatami do rozwinięcia poważnej w skutkach reakcji nadwrażliwości na wydzieliny pszczół czy szerszeni.

Osoby z astmą mogą doświadczyć silnego ataku choroby. Również osoby przyjmujące na stałe leki z grupy beta-adrenolityków są narażone na cięższe reakcje na jad owadzi. Jednak nie należy zapominać, że ten rodzaj alergii niepokojąco często zostaje rozpoznany po pierwszym epizodzie kontaktu z podejrzanym alergenem. Sytuacja ta jest o tyle groźna, że pomoc musi nadejść jak najszybciej.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".
2) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".