Działania niepożądane leków przeciwhistaminowych I generacji

Leki przeciwhistaminowe I generacji stosunkowo często wywołują działania uboczne. Do najczęstszych należy senność, również w ciągu dnia. Może pojawić się otępienie lub splątanie, uczucie zmęczenia. Do tego dochodzi suchość w ustach, zaparcia, trudności w oddawaniu moczu i zaburzenia widzenia o typie zaburzeń akomodacji. Możliwy jest również spadek ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia rytmu serca.

Osoby przyjmujące leki I generacji skarżą się na zawroty i bóle głowy, drżenia mięśniowe, wzrost apetytu, szum w uszach i uporczywe nudności. W badaniach morfologicznych ujawnia się niedokrwistość, leukopenia i spadek liczby granulocytów.

Ostre zatrucie lekami przeciwhistaminowymi I generacji


Do ostrych zatruć lekami z tej grupy dochodzi zwykle u małych dzieci, które nie są wystarczające pilnowane przez rodziców oraz w czasie prób samobójczych. Głównymi objawami są drgawki oraz zaburzenia świadomości od nadmiernego pobudzenia aż do podsypiania i śpiączki. Pojawiają się objawy typowe dla zatrucia atropiną (zawartą w dużej ilości w tak zwanych wilczych jagodach i będącą przyczyną gwałtownie postępujących objawów zatrucia u dzieci po spożyciu tych owoców) - suchość w ustach, zaburzenia widzenia, zatrzymanie moczu i stolca, zaburzenia świadomości i rozszerzenie źrenic. Mogą pojawić się halucynacje i zaburzenia chodu - osoby zatrute chwieją się i przewracają. Nieczęsto dołącza się wysoka gorączka i silnie wyrażony oczopląs.

Stan taki jest zagrożeniem życia i wymaga natychmiastowej wykwalifikowanej pomocy lekarskiej. Choremu podaje się leki przeciwdrgawkowe, jeśli takowe wystąpiły, leki hamujące działanie atropiny. Nierzadko Konieczna jest sztuczna wentylacja, czyli podłączenie do respiratora. Rokowanie jest indywidualne dla każdego pacjenta. Niestety, w przypadku silnego zatrucia i późnej pomocy lekarskiej, może dojść do zgonu pacjenta. Dlatego też tak niezwykle istotne jest, by leki trzymać poza zasięgiem dzieci i zawsze mieć na oku swoje pociechy.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Kobayashi: "Antagoniści receptora histaminowego H1".
2) W. Kostowski: "Farmakologia".
3) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".