Diagnostyka nadwrażliwości na jad owadów

Po każdej niepokojąco silnej reakcji na ukąszenie przez owada należy zgłosić się do lekarza. Jest to niezwykle istotne, gdyż każdy kolejny kontakt z alergenem może być fatalny w skutkach.

Badania mające znaczenie w rozpoznawaniu alergii na jad owadów to głównie testy skórne. Pozwalają one na określenie typu alergii oraz, co równie istotne, rodzaj jadu i owada, na który wystąpiła reakcja alergiczna. Badanie przeprowadza się w około sześć tygodni po epizodzie użądlenia, gdyż wtedy dopiero poziom przeciwciał w klasie IgE wraca do normy. Ponieważ testy skórne z użyciem alergenu z wydzielin owadzich niesie za sobą pewne ryzyko wystąpienia objawów uczulenia, diagnostykę przeprowadza się w pełni wyposażonym gabinecie alergologa.

Początkowo podaje się bardzo rozcieńczony roztwór zawierający cząsteczki alergenu, by stopniowo przechodzić do wyższych stężeń. Wystąpienie odczynu zapalnego w miejscu kontaktu z odczynnikiem jest równoważne z rozpoznaniem alergii na jad owadów.

Niestety lekarze nie są w stanie przewidzieć, jak zaawansowana klinicznie postać alergii występuje u danego pacjenta. Przez to nie mogą udzielić informacji o tym, jak silna klinicznie postać wystąpi po kontakcie z jadem owada.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".
2) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".