Diagnostyka i postępowanie w przypadku alergii na lateks

W razie podejrzenia alergii na wyroby lateksowe, zazwyczaj wykonuje się testy płatkowe lub skórne, które rozstrzygają ewentualną obecność lub brak nadwrażliwości. Wykonywanie testów z krwi nie jest działaniem rutynowym.

W przypadku potwierdzonej badaniami alergii na lateks należy bezwzględnie unikać wyrobów zwierających tę substancję. Obecnie na rynku znajdują się produkty wykonane z poliuretanu, nitrylu lub winylu, które z powodzeniem zastępują narzędzia lateksowe.

Poza wykluczeniem lateksu z produktów codziennego użytku, należy poinformować wszystkich lekarzy, z którymi ma się styczności o swojej przypadłości, by uniknąć kontaktu z alergenem w sprzęcie medycznym. Należy też ostrożnie spożywać produkty reagujące krzyżowo z lateksem i natychmiast je wykluczyć w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów klinicznych alergii.

Gdy objawy pojawią się, zwykle stosuje się leki antyhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Gdy dojdzie do ciężkiej reakcji z objawami wstrząsu anafilaktycznego, ratunkiem jest zaaplikowanie dawki adrenaliny, którą chory powinien mieć zawsze przy sobie z przepisu lekarza - Anapen lub Fastjekt, takie same, jakich używa się u pacjentów uczulonych na jady owadów.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) M.L. Kowalski, E. Smorawska-Sabanty: "Alergia na lateks. Poradnik dla pacjenta."