Czy sport sprzyja alergii?

Powszechnie znanym jest fakt, iż sport zapobiega otyłości i związanym z nią chorobom serca, ale ekstremalny wysiłek może sprzyjać astmie i alergiom. Jednak nie powinno to powstrzymywać astmatyków przed ćwiczeniami fizycznymi.

Niewiele osób wie, że wielu sportowców czynnie uprawiających swoją dyscyplinę cierpią z powodu astmy lub alergii. Chodzi tu głównie o uprawiających dyscypliny, w których liczy się wytrzymałość a jednocześnie pojawiają się czynniki drażniące - w przypadku pływaków chlorowana woda, u biathlonistów i narciarzy - zimne powietrze, zaś gdy chodzi o kolarzy i biegaczy (zwłaszcza długodystansowych) - zanieczyszczone powietrze. Częsty kontakt z tymi substancjami może pogarszać przebieg choroby. Mimo tych czynników, alergicy i astmatycy mogą z powodzeniem uprawiać sport, gdyż umiarkowany wysiłek fizyczny poprawia stan zdrowia.

Nie należy jednak ignorować faktu, że na swój sposób sport sprzyja rozwojowi alergii. Nie do przecenienia wydaje się fakt, ze sportowcy często lekceważą objawy, które u innych osób byłyby sygnałem do zaprzestania wysiłku. Codzienny trening dla każdego sportowca jest konieczny a ból uważają za jego nieodłączny element. Chcą przekraczać granice własnych możliwości - nic dziwnego, że ich drogi oddechowe ulegają uszkodzeniom. Przy przepływie powietrza nawet dziesiątki razy większym niż typowy dla spoczynku, do płuc może się dostać także dużo więcej alergenów, skąd już prosta droga do rozwinięcia się symptomów alergii.

Podsumowując, złotym środkiem w tej sytuacji wydaje się być umiar i zdrowy rozsądek. Osoba z astmą może normalnie żyć i uprawiać sport, jednak musi być po prostu bardziej ostrożna i musi uważniej słuchać swojego organizmu, gdyż to on najlepiej określi granicę, przed którą astmatyk czy alergik powinien się zatrzymać. Zasada - sport to zdrowie - sprawdza się i w przypadku alergii.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) D. Chmielewska: "Alergie u dzieci".