Czy każdy jest uczulony na ukąszenia owadów?

W zasadzie każdy z nas jest w pewnym stopniu uczulony na jad owadów, które gryzą lub żądlą. Prawdopodobnie nie istnieje człowiek, który nie zauważył na swoim ciele bąbla lub rumienia po ugryzieniu przez komara, giez czy osę.

Miejscowa reakcja na ugryzienie lub użądlenie nie jest niczym niezwykłym i, pomimo dość dokuczliwych dolegliwości, rumień, obrzęk i bąbel znikają po dwóch do trzech dniach. Znany jest również fakt, że drapanie pogarsza sytuację kliniczną i przedłuża czas występowania swędzenia i dodatkowych objawów po ugryzieniu lub użądleniu. Czasem reakcja może być bardzo silna i rozległa, zwłaszcza na twarzy czy szyi, jednak nadal nie jest to powód do niepokoju. Aczkolwiek niektóre reakcje na jad owadów mają podłoże alergiczne i te sytuacje mogą być bardzo groźne.

Alergicy cierpiący z powodu uczulenia na jad owadów są zazwyczaj nadwrażliwi na sam jad wstrzykiwany przez zwierzę podczas użądlenia lub na białko zawarte w ślinie owada. Gdy reakcja alergiczna obejmuje obszar poza miejscem kontaktu i dochodzi do niewydolności narządów lub układów narządów, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza. Reakcja taka może być bardzo gwałtowna. Alergia na jad owadów jest jedną z najbardziej niebezpiecznych rodzajów uczulenia i powinna być bezwzględnie leczona pod okiem specjalisty.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".
2) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".