Choroba posurowicza

Choroba posurowicza to odmiana pokrzywki, której objawy kliniczne pojawiają się od 6 do 12 dni po podaniu surowicy (na przykład przeciwtężcowej) lub innego leku, głównie penicyliny.

Zmiany skórne o charakterze pokrzywki występują razem z takimi symptomami, jak bóle i obrzęki stawów, gorączka, bóle brzucha, nudności i wymioty. Może pojawić się również duszność oraz przejściowy białkomocz (obecność białka w moczu).

Choroba posurowicza to dość częsta choroba wieku dziecięcego, szczególnie po podaniu antybiotyku. Reakcja na lek ma charakter nadwrażliwości typu III. Kompleksy immunologiczne krążące w ustroju prowadzą do wystąpienia objawów.

Charakterystyczne dla choroby posurowiczej jest fakt, że pierwszy epizod choroby pojawia się po kilku dniach a jego przebieg jest stosunkowo łagodny. Natomiast każdy kolejny kontakt z alergenem z surowicy czy innego leku powoduje wcześniejsze i cięższe objawy kliniczne. W tym przypadku również jedynym rodzajem leczenia jest odstawienie leku i nie wracanie to terapii, która spowodowała wystąpienie symptomów.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".