Atopowe zapalenie spojówek i rogówki

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki zazwyczaj towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry. Jest jedną z najpoważniej rokujących chorób alergicznych oczu. Nie do końca znany jest mechanizm powstawania objawów klinicznych. Nie u wszystkich pacjentów istnieje powiązanie z przeciwciałami klasy IgE.

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki zaczyna się zwykle w okresie dojrzewania. Głównym objawem jest silny świąd powiek i spojówek połączony z przekrwieniem i obrzękiem tej okolicy. Pojawia się łzawienie i śluzowa wydzielina. Chory może uskarżać się na światłowstręt i zaburzenia widzenia o typie podwójnego widzenia. Do tego dołącza się uczucie suchości i pieczenia oka oraz zmiany skórne wokół oczu. Istnieje duże ryzyko odklejenia siatkówki, co może prowadzić do nadkażenia wirusami, bakteriami lub grzybami. Może pojawić się również owrzodzenie rogówki.

Nieleczone zapalenie atopowe może prowadzić nawet do ślepoty. Leczenie musi być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza okulisty a polega ono na skojarzonej terapii doustnej i miejscowej leki antyalergicznymi i steroidami.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) J. Engel: "Kompendium alergii".