Astma aspirynowa

Astma aspirynowa jest szczególną postacią astmy, która charakteryzuje się nadwrażliwością na niesteroidowe leki przeciwzapalne (kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu itp.). oprócz napadu duszności pojawia się również wyciek wydzieliny z nosa, podrażnienie spojówek oraz zaczerwienie skóry twarzy i szyi.

Pierwsze symptomy pojawiają się po kilkunastu minutach do kilku godzin po zażyciu leku. Ten rodzaj alergii jest bardzo niebezpieczny, ponieważ pojedyncza dawka leku może doprowadzić do rozlanego skurczu oskrzeli, objawów wstrząsu anafilaktycznego, utraty przytomności a nawet zgonu pacjenta.

Na astmę aspirynową trzy razy częściej chorują kobiety. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj w 3-4 dekadzie życia. Na początku pojawia się silny wodnisty nieżyt nosa. Po kilku miesiącach dołącza się przewlekła obturacja oskrzeli - typowa dla astmy - oraz polipy nosa i zatok przynosowych. Kolejnym etapem choroby jest pełen rozwój astmy aspirynowej z nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy. Niekiedy zjawisku astmy aspirynowej towarzyszy atopia, jednak nie jest to regułą. Poza tym mogą pojawić się objawy zapalenia spojówek, obrzęk naczynioruchowy Quinckiego oraz pokrzywki.

Chorzy na astmę aspirynową nie mogą zażywać ogólnie dostępnych leków przeciwbólowych. Dozwolone dla nich są salicylamid, celekoksyb oraz paracetamol, ale w dawce poniżej 1 g. Astma nie mija z wiekiem a jej objawy mogą pojawić się nawet po długotrwałej remisji.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) R. Chazan: "Pneumonologia i alergologia praktyczna".