Alergie mogą być przyczyna nietypowych infekcji

Alergie nie dotykają tylko jednego układu lub narządu, ale odciskają swoje piętno na wielu aspektach życia. Okazało się, że mogą również mieć wpływ na intymne zdrowie kobiety. Rzymscy ginekolodzy stwierdzili, że co najmniej 30% przewlekłych i nawracających infekcji pochwy, których przyczyn nie udaje się ustalić, to efekt alergii pokarmowych.

Wśród stu pacjentek, które od co najmniej roku bez wyraźnych efektów leczono na bakteryjne lub grzybicze infekcje dróg rodnych, przeprowadzono testy alergiczne w kierunku alergii pokarmowych. U prawie połowy z nich stwierdzono nadwrażliwość na pokarmy, głównie na mleko, ale też na orzechy lub niektóre warzywa czy owoce. Po wyeliminowaniu z diety uczulających substancji, w przeciągu trzech miesięcy u 90% kobiet infekcje ustąpiły lub zaobserwowano wyraźną poprawę.

Niestety, nadal nie udało się ustalić mechanizmu, który łączy te dwa zjawiska. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się podejrzenie, iż przeciwciała przeciwko alergenom mogą reagować z substancjami, które działają ochronnie w drogach rodnych kobiet. Reakcja ta prowadzi do obniżenia odporności i częstych, miejscowych infekcji.

Małgorzata Kowalska