Alergiczne choroby oczu

Alergie oczne są bardzo rozpowszechnionym rodzajem alergii. Szacuje się, że dotyczą kilkunastu procent ludzi na świecie. Głównym objawem tego schorzenia jest zaczerwienienie oka, świąd i łzawienie.

Grupa chorób oczu o podłożu alergicznym obejmuje wiele schorzeń - od alergicznego zapalenia spojówek, który często współwystępuje z katarem siennym po poważne formy, takie jak wypryskowe zapalenie oka. Niektóre z postaci tych chorób mogą doprowadzić nawet do zniszczenia rogówki i poważnych zaburzeń widzenia.

Choroba najczęściej dotyczy spojówki - cienkiej błony pokrywającej gałkę oczną i wewnętrzną powierzchnię powiek. Sprawcą objawów klinicznych są przeciwciała z klasy IgE. Alergenem zaś mogą być nie tylko substancje zawarte w kosmetykach czy mydło, ale też pyłki roślin lub konserwanty w kroplach do oczu, na przykład tak chętnie stosowanych sztucznych łzach. Istotny jest fakt, że zapalenie alergiczne choroby oczu rzadko występują pojedynczo i samodzielnie. Zazwyczaj towarzyszą innym procesom alergicznym toczącym się w organizmie człowieka.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".
2) J. Engel: "Kompendium alergii".