Alergia na wakacjach

Ogromna większość osób, zwłaszcza dzieci, z utęsknieniem czekają na wakacje. Wolny czas latem to niewątpliwie przyjemność. Jednak osoby z astmą lub alergią, poza radością z wakacji, mogą odczuwać również pewien niepokój. Jednak to, ze ktoś choruje na alergię, wcale nie oznacza, ze ma spędzić wakacje zamknięty w czterech ścianach. Warto zwrócić uwagę na to, że miejsce naszego urlopu możemy dostosować do typu alergii, na jaki cierpimy.

Atopowe zapalenie skóry


Chorym na atopowe zapalenie skóry pod wpływem słońca i kąpieli w słonej morskiej wodzie najczęściej poprawia się stan skóry. Korzystny wpływ ma również zmiana otoczenia i brak codziennych stresów. Dlatego też chorym z AZS poleca się zazwyczaj morze - nasze polskie lub zagraniczne. Tu już wybór zależy od pacjenta. Należy jednak pamiętać, że chorzy na atopowe zapalenie skóry często źle reagują na własny pot i wilgoć otoczenia. Prowadzi to najczęściej do zaostrzenia objawów choroby i pogorszenia stanu skóry. Dlatego też propozycja wyjazdu do kraju tropikalnego, gdzie panują wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza raczej powinna zostać odrzucona.

Nadwrażliwość na pyłki roślin


Jeżeli ktoś reaguje nadwrażliwie na pyłki roślin, to najlepiej wybrać okolice nadmorskie lub okolice wysokogórskie (powyżej 1200 m npm.). Rośnie tam niewiele drzew i krzewów, więc stężenie alergenów jest mniejsze, niż na Mazurach czy terenach nizinnych. Dla osób uczulonych na pyłki bardzo pozytywny może być również wyjazd zagraniczny do kraju z zupełnie odmienną szatą roślinną niż w Polsce.

Alergie pokarmowe


Dla chorych ze stwierdzoną alergią lub nietolerancja pokarmową lub nadwrażliwością na różne dodatki do potraw, jak konserwanty i przyprawy, warto zaplanować pobyt z możliwością przyrządzania posiłków we własnym zakresie. Ten sposób żywienia pozwoli nam zachować pełną kontrolę nad tym, co jemy a więc również nad tym, czego jeść nie powinniśmy.

Planując odpoczynek dobrze jest zebrać informacje na temat wybranego miejsca, a do bagażu dodać leki przeciwalergiczne zabezpieczające przed przykrymi niespodziankami.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".
2) S. Jabłońska, S. Majewski: "Choroby skóry".