Alergia na telefon?

Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów poinformowało swoich członków, że tajemniczą wysypkę, która pojawia się na twarzach, głównie na policzkach, oraz uszach pacjentów, można przypisać nadmiernemu korzystaniu z telefonu komórkowego. BDA opisało przypadki chorych, którzy zgłaszali się do lekarza z swędzącą, czerwoną, grudkowo-krostkową wysypką, która najczęściej dotyczyła jednej połowy twarzy. Obejmowała ucho policzek, brodę, niekiedy również dłoń.

Początkowo wiązali jej przyczynę z kosmetykami lub ubraniami, jednak przypadkowo okazało się, że wszyscy chorzy bardzo intensywnie korzystali ze swoich telefonów komórkowych. Powiązano ten fakt z objawami, które zgłosili. Po dokładnym zbadaniu okazało się, że przyczyną wysypki było właśnie nadużywanie telefonów komórkowych.

Objawy wycofały się samoistnie, gdy chorzy ograniczyli rozmowy. Nadal nie stwierdzono, czy przyczyna tkwiła w materiałach, z których wykonano aparaty, w tym, że komórki nagrzewały się podczas rozmowy, czy może w falach radiowych, które wysyła aparat podczas rozmowy.

Małgorzata Kowalska