Alergia na spermę

Nadwrażliwość na pyłki roślin, na pokarmy czy na substancje chemiczne, jest ogólnie znanym faktem i u nikogo nie budzi zdziwienia. Jednak istnieje również rodzaj alergii, który nadal jest przyczyną wstydu i zażenowania zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, którzy doświadczą tego problemu. Wydawałoby się, że tak naturalna substancja, jak męska sperma nie może być przyczyną uczuleń u kobiet. A jednak, niektóre kobiety są uczulone na spermę.

Alergia na spermę to bardzo rzadka dolegliwość, ale staje się udziałem niektórych pań i może być zmorą wielu niektórych par. Chorują głównie kobiety w wieku 20-30 lat. Połowa z nich to osoby, które borykają się z innymi rodzajami alergii, pokarmową czy wziewną.

Objawy alergii na spermę


Objawy alergii na spermę to, między innymi, świąd, zaczerwienienie i opuchlizna miejsc intymnych. Jednak może dojść również do silniejszych dolegliwości. W najpoważniejszych przypadkach pokrzywka lub opuchlizna mogą się pojawić na całym ciele a sama kobieta może mieć problemy z oddychaniem.

Zazwyczaj symptomy alergii pojawiają się w ciągu 30 minut, ale w rzadkich przypadkach występują kilka godzin lub nawet dzień po stosunku. Część kobiet doznaje objawów alergii na spermę podczas pierwszego stosunku, jednak częściej kobiety uczulają się podczas kolejnych ekspozycji na alergen i dopiero po pewnym czasie zaczynają odczuwać świąd lub pieczenie.

Alergia na nasienie może dotyczyć tylko jednego partnera, ale zdarza się, że przykre objawy pojawiają się niezależnie od tego, kim jest partner seksualny.

Alergenem, który jest obwiniany na powstawanie nadwrażliwości są białka produkowane w prostacie, czyli w męskim gruczole krokowym. Nie we wszystkich jednak przypadkach kobiety są uczulone na samą spermę, w niektórych sytuacjach przyczyną dolegliwości były składniki spermy pochodzące z pokarmów, napojów czy leków przyjmowanych przez mężczyznę (są one bardzo różne - od penicyliny poczynając, na związkach z orzechów włoskich kończąc). Taka postać alergii jest dużo rzadsza od prostego uczulenia na spermę.

Leczenie alergii na spermę


Jak każdy rodzaj alergii, również w tym przypadku podejmowane są próby odczulania na ten specyficzny alergen. Ponieważ nie można wymagać, by kobiety unikały kontaktu z alergenem, podejmuje się próby swoistego odczulania. Pierwszy sposób polega na aplikowaniu do pochwy co 20 minut rozcieńczonej spermy. Stężenie nasienia w roztworze stopniowo wzrasta a cały zabieg trwa kilka godzin.

Druga procedura desensytyzacji polega na podawaniu przez kilka tygodni zastrzyków z małą ilością spermy. W obu przypadkach kobieta musi współżyć 2-3 razy w tygodniu, by układ odpornościowy mógł utrwalić zdobyte podczas odczulania informacje. W trakcie badań znajdują się również specjalnie szczepionki na bazie białek produkowanych przez gruczoł krokowy, które mają działać w ten sam sposób, co immunoterapia przeciw jadom owadów. Pozytywną informacją w tej sytuacji jest fakt, że u część kobiet z wiekiem ustępuje nadwrażliwości na spermę.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Houlton: "Jak przetrwać alergię?".