Alergia na pszenicę

Pszenica wchodzi w skład chleba oraz różnorodnych wypieków. Ze wszystkich zbóż to pszenica właśnie najczęściej jest przyczyną alergii. U osób uczulonych znaleziono specyficzne przeciwciała w klasie IgE przeciwko antygenom ziaren pszenicy.

Z glutenem - białkiem zawartym w pszenicy - wiąże się specyficzny typ reakcji alergicznej niezależnej od IgE, ogólnie znany pod postacią celiakii lub choroby trzewnej. Jest to poważna choroba o istotnych konsekwencjach, jednak nie należy jej mylić z alergią na pszenicę.

W diecie osoby uczulonej na białka pszenicy nie powinny pojawić się żadne produkty spożywcze zawierające to zboże. Chleb można zastąpić ziemniakami, ryżem lub kaszą a mąkę zastąpić tą wyrabianą z innego zboża, na przykład żytnią czy owsianą lub jęczmienną.

Istnieją też produkty z mąki sojowej, które z powodzeniem zastępują te z mąki pszennej. Są również dostępne makarony produkowane bez dodatku mąki pszennej. Nie trzeba również rezygnować z ciastek i podobnych słodkości, gdyż w sklepach ze zdrową żywnością bez problemu można kupić produkty bez dodatku pszenicy.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".
2) L. Conti: "Alergie i nietolerancje pokarmowe".