Alergia na owoce oleiste i na ziarna

Do owoców oleistych, inaczej suchych, zaliczyć można orzechy wszelkiej maści oraz migdały. Są to substancje, które mogą być przyczyną groźnych reakcji alergicznych. Są składnikiem wielu potraw, zwłaszcza w kuchniach regionalnych.

Najczęściej powodem wystąpienia objawów klinicznych są orzechy laskowe, włoskie oraz brazylijskie. Może dochodzić do reakcji krzyżowych u osób uczulonych na orzeszki ziemne oraz u osób z alergią na pyłek sosny. Mechanizm powstawania tego zjawiska nie został dotąd wytłumaczony.

Dieta w alergii na owoce oleiste i na ziarna musi być bardzo skrupulatna i ściśle kontrolowana, gdyż nawet śladowa ilość alergenu w pożywieniu może prowadzić do poważnych w skutkach reakcji alergicznych. Orzechy są często pomijane jako składnik na etykietach pokarmów, jednak niezwykle istotne jest dokładne czytanie składu produktów oraz ustalanie listy produktów użytych do przyrządzenia potrawy w restauracji. Alergia na owoce oleiste nie mija z wiekiem, więc dieta musi być stosowana do końca życia.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".
2) L. Conti: "Alergie i nietolerancje pokarmowe".