Alergia na nikiel

Alergia na nikiel jest prawdopodobnie jednym z najczęstszych rodzajów alergii. Bardzo często ludzie zauważają, że ich skóra w nietypowy sposób reaguje na klamry od spodni, wisiorki, kolczyki i inne metalowe przedmioty, które w ogromnej liczbie znajdują się w naszym otoczeniu.

Objawy na skórze przypominają wysypkę. Skóra robi się czerwona, mocno swędzi. Niekiedy pojawiają się bąble i drobne ranki, głównie spowodowane drapaniem. Ciekawym natomiast jest fakt, że u niektórych pacjentów dochodzi do rozsiania zmian skórnych - na przykład na dłonie i stopy, ale też na całą powierzchnię ciała z twarzą włącznie. Taka reakcja jest spowodowana tym, że nikiel nie jest metalem występującym tylko i wyłącznie w produktach, które wyglądają jak metal. Może również znajdować się w pokarmach, takich jak orzechy, kakao, płatki owsiane, wina, piwa, owoce - na przykład gruszki, wiśnie, banany, brzoskwinie, proszek do pieczenia, keczup i koncentrat pomidorowy, margaryny, sos sojowy, ser topiony, warzywa liściastych (kapusta, sałata), kukurydza lub soja. Jak widać, produktów tych jest bardzo dużo i dla osób, które są szczególnie wrażliwe na tę substancję, ograniczenia dietetyczne mogą być dość bolesne.

Nikiel może również znaleźć się w klamkach, parasolkach, przyborach do paznokci - pilnikach czy obcinaczkach, kosmetykach do makijażu i pielęgnacji ciała lub twarzy, farbach do włosów, klejach, cemencie, farbach do malowania a nawet w oprawkach okularów.

Metodą leczenia jest z wyboru unikanie czynnika wywołującego objawy kliniczne. W przypadku, gdy alergia ma charakter miejscowy, można zacząć od zmiany kolczyków na srebrne czy klamer od paska na wykonane z innego stopu metali. Obecnie na etykietach tych produktów można znaleźć informację, czy artykuł został wykonany beż użycia niklu. Doraźnie można stosować leki przeciwhistaminowe w maści czy kremie. Niestety, nie istnieje swoista metoda leczenia alergii na nikiel. Nie opracowano dotychczas szczepionki, którą można by zastosować u nadwrażliwych osób.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) J. Engel: "Kompendium alergii".
2) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".