Alergia na leki przeciwzapalne

Alergia na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne


Niesteroidowe leki przeciwzapalne znajdują się w powszechnym użyciu. Potwierdzono, że u około 10% chorych na astmę aspiryna (kwas acetylosalicylowy) zaostrza objawy choroby podstawowej. Również wśród osób chorych na przewlekłą pokrzywkę wiele nie toleruje niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Do najczęstszych objawów alergii na te leki należą alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy. Jednak stosunkowo nierzadko dochodzi do poważnych w skutkach reakcji anafilaktycznych.

Chorobę rozpoznaje się na podstawie wywiadu. Dość rzadko wykonuje się dodatkowe badania. Niekiedy wykonuje się próby prowokacyjne donosowe, doustne lub wziewne.

Gdy u pacjenta rozpoznana zostanie alergia na kwas acetylosalicylowy, zazwyczaj zaleca się unikanie leków działających w podobnym mechanizmie. Lekiem dopuszczonym do stosowania w razie bólu lub przeziębienia jest paracetamol w małych dawkach oraz salicylan sodu lub choliny. Odczulanie nie jest skuteczne i nie jest stosowane jako metoda leczenia.

Alergia na pochodne pirazolonu


Do grupy leków pochodnych pirazolonu należy między innymi metamizol, czyli Pyralgina. Z powodu częstych reakcji alergicznych na te grupę leków w wielu krajach nie są już dostępne. Objawy nadwrażliwości na leki z tej grupy są bardzo różnorodne, od wysypek skórnych, przez ciężką nekrolizę naskórka czy skurcz oskrzeli aż do reakcji anafilaktycznych.

Objawy nie są charakterystyczne, dlatego też ten typ alergii jest kłopotliwy w diagnozowaniu. Wykonuje się testy skórne. Leczenie polega na niestosowaniu leku. Często odstawia się również kwas acetylosalicylowy.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".