Alergia na lateks

Lateks to mleczko kauczukowe uzyskiwane z drzewa kauczukowego - Hevea brasiliensis. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych tworzyw sztucznych. Jest głównym składnikiem nie tylko rękawiczek lekarskich czy prezerwatyw, ale również wielu sprzętów medycznych - rurek do intubacji czy końcówek wzierników lub nawet niektórych ubrań.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku po raz pierwszy wzięto pod lupę lateks i dowiedziono, że może być on przyczyną reakcji alergicznych, zarówno skórnych jak i ogólnoustrojowych. Początek tej obserwacji ma ścisły związek z nagłym rozpowszechnieniem się używalności produktów lateksowych w celu ochrony przed wirusem HIV lub wirusami zapalenia wątroby.

Osobami szczególnie narażonymi na wystąpienie objawów klinicznych są pracownicy służby zdrowia, osoby poddające się z dużą częstością zabiegom chirurgicznym. Zaobserwowano również zwiększoną ilość zachorowań wśród osób cierpiących na inne rodzaje alergii, na przykład na alergiczny nieżyt nosa, spojówek czy na astmę. Jednocześnie osoby, u których częściej obserwuje się zmiany alergiczne w wyniku kontaktu z wyrobami lateksowymi to pracownicy fabryk produkujących wyroby gumowe.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) M.L. Kowalski, E. Smorawska-Sabanty: "Alergia na lateks. Poradnik dla pacjenta."