Alergia na antybiotyki i chemioterapeutyki

Reakcje o typie alergii na antybiotyki nie-betalaktamowe jest wyjątkowo rzadka, jednak może przebiegać z objawami gwałtownej reakcji aż do wstrząsu anafilaktycznego.

Alergie na antybiotyki nie-betalaktamowe rozpoznaje się na podstawie wywiadu oraz testów skórnych. Gdy zastosowanie leku z danej grupy jest konieczne i pilne, stosuje się swoiste odczulanie. Jeśli natomiast można zastosować antybiotyk innej grupy, odstępuje się od specyfiku powodującego objawy alergiczne.

Kotrimoksazol


Kotrimoksazol często powoduje rozlane zmiany skórne, gorączkę oraz toksyczną nekrolizę (martwicę i złuszczanie) naskórka, zwłaszcza u osób zakażonych wirusem HIV.

Wankomycyna


Wankomycyna - antybiotyk stosowany w zakażeniu szpitalnym szczepem gronkowca złocistego opornego na metycylinę - wywołuje tzw. zespół czerwonego człowieka, w którym rumień i świąd obejmuje skórę twarzy i szyi. Może wystąpić gorączka. Może też dojść do obniżenia ciśnienia tętniczego. Objawy jednak zazwyczaj są dosyć łagodne.

Aminoglikozydy


Aminoglikozydy rzadko powodują reakcję alergiczną. Mogą pojawić się wysypka skórna i niewielka gorączka.

Fluorochinolony


Fluorochinolony wywołują pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, ale też gwałtowne reakcje uogólnione. Wysypki skórne należą do rzadkości.

Małgorzata Kowalska

Literatura:
1) S. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne".